Nuo 2024.01.01 Lietuvoje įsigalioja įstatymas, kuris nurodo, kad visi vairuotojai privalo periodiškai pasitikrinti savo sveikatą, o to nepadarę- praras galimybę dalyvauti eisme. Įstatymas numato, kad vairuotojų pažymėjimai galios tiek, kiek galioja ir medicininė pažyma. Tad visus kviečiame pasitikrinti savo sveikatą mūsų klinikoje.
Kokiam laikotarpiui išduodama vairuotojų medicinos pažyma?
Remiantis dabartiniais nuostatais:
I-osios kategorijos (AM, A1, A2, A, B1, B ir BE) transporto priemonių vairuotojams iki 55 m. sveikatos patikrinimas reikalingas kas 10 m. Vairuotojams nuo 56 iki 69 m. sveikatą pasitikrinti reikia kas 5 metus, nuo 70 iki 79 m. – kas du metus, o vyresniems nei 80 m. – kasmet.
II-osios grupės (C1, C1E, C, CE, D1, D ir DE) transporto priemonių vairuotojų pažymėjimai galioja 5 metus, o sveikatos patikrinimo medicininė pažyma – 2 metus. Jeigu vairuotojui daugiau nei 80 metų, sveikatos patikrinimas turi būti atliekamas kasmet.
Svarbu suprasti, kad vyresniems nei 50 metų asmenims yra itin būtina atlikti reguliarų sveikatos patikrinimą, nes su amžiumi atsiranda sveikatos problemų, kurios gali daryti įtaką ir vairavimo gebėjimams. Dažnesnė patikra gali sumažinti avarijų riziką, užtikrinti kelyje esančių asmenų saugumą.
Kokie tyrimai yra daromi sveikatos patikros metu?
Visiems vairuotojams tikrinamas regėjimo aštrumas, atliekamas akipločio tyrimas, tikrinama klausa, širdies darbas, matuojamas kraujo spaudimas, pulsas, atliekama elektrokardiograma, atliekamas neurologinis ištyrimas, tikrinama psichinė sveikata. Jei yra indikacijų – siunčiame pasikonsultuoti pas gydytojus specialistus.
SVARBU! Norint atlikti vairuotojo sveikatos patikrą, būtina turėti išrašą iš psichikos sveikatos centro:
1. Atsinešus psichikos sveikatos centro išrašą su savimi, pažyma išduodama tą pačią dieną;
2. Klinika gali pateikti užklausą dėl psichikos sveikatos centro išrašo gavimo, tai gali užtrūkti nuo 3 dienų iki 2 savaičių.
3. Psichikos sveikatos patikrą gali atlikti klinikoje dirbantis psichiatras – kaina 20 Eur.
4. Atliekant vairuotojų sveikatos patikrą prieš laikantis teises pirmą kartą, taip pat asmenims nuo 70 m. bei II gr. transporto priemones vairuojantiems vairuotojams reikalinga gyd. oftalmologo konsultacija.
Prieš sveikatos patikrinimą vairuotojai pasirašo “Vairuotojo garbės deklaraciją”. Šios deklaracijos esmė – vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o sveikatai pablogėjus privalo kreiptis į gydytoją.
Kada žmogui gali būti neišduodama pažyma?
1.Medicinos pažyma gali būti neišduodama asmenims, turintiems ilgalaikių sveikatos sutrikimų, kurie gali įtakoti jų gebėjimą saugiai vairuoti.
2.Neišduoti pažymos galima ir dėl trumpalaikių sveikatos sutrikimų. Kai sveikatos problemos yra išsprendžiamos, o būklė stabilizuojama- pažyma yra išduodama. Kartais tam gali prireikti papildomų tyrimų sveikatos būklei nustatyti.
3.Pažyma bus neišduota ir tada, kai asmuo atsisakys atlikti kažkuriuos būtinus tyrimus.
Asmenys turi suprasti, kad vairuotojo medicininė pažyma yra būtina, norint užtikrinti saugų eismą kelyje. Todėl jei yra nustatyti tam tikri sutrikimai, kuriuos galima stabilizuoti- vairuojant būtina laikytis gydytojų rekomendacijų ir taip užtikrinti visų kelyje esančių asmenų saugumą.
IŠSAMIAU
Nuo 2024.01.01 Lietuvoje įsigalioja įstatymas, kuris nurodo, kad visi vairuotojai privalo periodiškai pasitikrinti savo sveikatą, o to nepadarę praras galimybę dalyvauti eisme. Įstatymas numato, kad vairuotojų pažymėjimai galios tiek, kiek galioja ir medicininė pažyma. Tad visus kviečiame pasitikrinti savo sveikatą mūsų klinikoje.
Šeimos gydytoja Neringa Girdžiuvienė
RegistruotisVairuotojų mėgėjų | 35.00 |
Vairuotojų mėgėjų (prisirašiusiems) | 30.00 |
Vairuotojų profesionalų | 40.00 |
Vairuotojų profesionalų (prisirašiusiems) | 35.00 |