Kaip pasiruošti kolonoskopijos tyrimui?


Kaip pasiruoši kolonoskopijos tyrimui?

Kad žarnynas būtų efektyviai išvalytas, o procedūra sėkminga, būtina, kad Jūs griežtai laikytumėtės toliau pateiktų nurodymų:

Dieną prieš numatomą tyrimą nieko nevalgykite arba galite suvalgyti lengvus pusryčius (pvz.: jogurtas be priedų, virtas kiaušinis su baltos duonos rieke) iki 9 val. ryto; vėliau, kol bus atlikta procedūra, per priešpriečius, pietus ar kitu valgymui skirtu laiku galite vartoti TIK skaidrių skysčių (pvz.: vandens, mineralinio vandens). Negalima gerti: pieno ir jo produktų, skysčių su raudonu ar purpuriniu dažikliu, alkoholinių gėrimų, vaisių sulčių ar gaiviųjų gėrimų su tirščiais.

Vaistinėje įsigykite vidurius laisvinančiųjų vaistš (pvz.: Picoprep, Fortrans arba kt.). Preparatą paruoškite ir naudokite taip kaip nurodyta informaciniame lapelyje. Gautą tirpalą išgerti vienos arba dviejų dienų dozių rėžimu.  Geriausia paskutinę vaisto dozę suvartoti likus 4-6 val. iki procedūros. Esant vidurių užkietėjimui pasiruošimo dieną papildomai ryte naudojama clizma-Lax klizmutė arba į pasiruošimo tarpus išgeriamas bisacodilis (bet neviršyti 5mg).

Papildomi skysčiai būtini, kad žmogaus organizmas neprarastų skysčių, o žarnynas gerai išsivalytų ir nereikėtų kartoti tyrimo. Suvartoję vaisto pradėsite tuštintis dažnai ir skystomis išmatomis. Grynus skysčius baigti gerti likus 4 val. iki procedūros.

Vidurius laisvinančiųjų vaistų tolerancija yra gera, gali būti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, padidėjusio jautrumo reakcijos. Vidurius laisvinantieji vaistai kontraindikuotini esant dideliems bendros savijautos pakitimams (skysčių netekimui, sunkiam širdies ir insktų nepakankamumui, žarnų nepraeinamumui, stipriam žarnyno uždegimui ir kt.), padidėjusiam jautrumui veikliajai arba bet kuriai kitai pagalbinei medžiagai.

3 dienas iki procedūros negalima vartoti: patiekalų su riešutais, grūdais, sėklomis, raudonos/violetinės spalvos maisto ir gėrimų, ne baltos spalvos maisto produktų. Galima vartoti: peiną, natūralų jogurtą be priedų, varškę, grietinę, sviestą, baltą duoną, ryžius, makaronus ir kvietinius miltus, bulves, vištienos krūtinėlę, žuvį, kiaušinius, sūrį: čederio feta, ožkos, mocarela paremazano, varškės be priedų (be kmynų, be žolelių).

Jeigu nuolat geraite vasitus dėl lėtinės ligos, tyrimo dienos ryta juos kaip visada išgerkite su nedideliu kiekiu vandens.

Pacientus , sergančius sunkiomis lėtinėmis ligomis, pvz.: cukriniu diabetu, hipertonine liga, širdies ritmo sutrikimu ir kt., prieš procedūrą turi apžiūrėti bendrosios praktikos gydytojas.

Vyresniems nei 50-60 metų amžiaus pacientams ir/arba sergantiems širdies ligomis prieš tyrimą atlikti širdies elektrokardiogramą, bendrą kraujo tyrimą, gliukozę, kalį, natrį, šlapalą (urea) ir kitus tyrimus pagal indikacijas.

Prieš numatomą procedūrą nenaudoti antikoaguliantų ar antiagregantų, geležies preparatų: orfarino (varfarino) 5 dienas, spirino  (hjertemanylio) 3 dienas, klopidogrelio (plavikso) 10 dienų, rivaroksabano (xarelto), apiksabano (eliquis), dabigatono 1 dieną, geležies preparatų 7 dienas iki procedūros. Jei kardiovaskulinė rizika didelė ir be kraują skystinančių vaistų apsieiti minėtą laikotarpį neįmanoma – rekomenduotinas jų keitimas į mažo molekulinio svorio heparinus (MMSH), jų neleidžiant procedūros dieną. Kardiovaskulinę riziką turi įvertinti šeimos gydytojas.

Jeigu tyrimas bus atliekamas su intravenine nejautra (į veną leidžiami vaistai, pacientas užmiega ir nepataria jokių nemalonių pojūčių), būtina atvykti su lydinčiu asmeniu, po tyrimo negalima vairuoti, pasirašinėti svarbių dokumentų. Pacientas gydymo įstaigoje praleidžia 1,52,5val. Tyrimas trunka apie  1 val., po jo pacientas dar kurį laiką stebimas klinikoje.

Comments are disabled.