Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.

Pažeidimas – Įstaigoje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas, tarnybinis nusižengimas ar darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas, susijęs su Pranešėjų apsaugos įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nurodytomis sritimis, mėginimas nuslėpti minėtą pažeidimą ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo ar sutartinių santykių su Įstaiga  (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu.

Pagal LR pranešėjų apsaugos įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
1) pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
2) pavojaus aplinkai;
3) kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
4) neteisėtos veiklos finansavimo;
5) neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
6) neteisėtu būdu įgyto turto;
7) padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
8) kitų pažeidimų.

UAB „Medicinos namai šeimai“ klinikoje (toliau – Klinika) įdiegtas vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas, kuriuo informaciją apie pažeidimą teikiantis asmuo turi teisę pateikti informaciją raštu ar žodžiu apie galimą pažeidimą.

Klinikoje galimybė apie pažeidimą pranešti vidiniu kanalu užtikrinama bet kuriam asmeniui, kurį su Klinika sieja ar siejo darbo ar sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos, stažuotės ir pan.) arba įdarbinimo ar kiti ikisutartiniai santykiai, taip pat savarankiškai dirbančio asmens statusą turinčiam asmeniui, Klinikos patariamųjų organų nariui, arba bet kuriam fiziniam asmeniui, dirbančiam prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.

Pranešėjas informaciją apie pažeidimą gali pateikti:

  • įstaigoje per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą;
  • kompetentingai institucijai (prokuratūrai) tiesiogiai;
  • viešai.

Teikiant informaciją apie pažeidimą, pranešėjas turi teisę ją pateikti užpildydamas  nustatytos formos pranešimą apie pažeidimą arba apie pažeidimą pranešti laisvos formos pranešimu.

Teikiant informaciją apie pažeidimą laisvos formos pranešimu turite nurodyti:

  • kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir pan.;
  • sužinojimo apie pažeidimą datą;
  • savo vardą, pavardę, kontaktinius duomenis;
  • jei įmanoma, pateikia bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

Pranešimo pateikimo būdai:

 

Siekiant veiksmingai įgyvendinti Įstatymo nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ UAB „Medicinos namai šeimai“ yra patvirtintas Informacijos apie pažeidimus vidiniu kanalu teikimo ir konfidencialumo užtikrinimo UAB „Medicinos namai šeimai“ tvarkos aprašas